Kazanan ulus devlet

Temmuz 26 2015Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

1918 İşgalinden bireyi savunan bir önderin liderliğinde çıktık.600 yıllık imparatorluktan ulus devlete geçtik.

“Fikri hür,vicdanı hür” diyen Mustafa Kemal Atatürk bunu vurgular. Bu bireysel bir motto!

 

Şeker gibi bir bayram olsun

Temmuz 17 2015Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

Bayram geldi hoş geldi
Evlere neşe geldi
Kalkın giddin kapıya
Dostlar bayramlaşmaya geldi10622816_915825175111698_6670230476901191353_n

RAMAZANA TESLİM OLMAK NE DEMEK?

Haziran 18 2015Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

Din Arapçada bir çok anlama gelir.Bu anlamlardan her biri dinin genel anlamı içinde yer alır. Bunlar arasında boyun eğme ve adetler anlamı da var. Adet ,yani alışkanlıklar .Kısaca din, kulun Hakka zahiren ve batinen teslimiyeti. Allah kelamında “Allah indinde tek din İslam’dır”. Bunun anlamı; nüfus kağıdında “İslam” yazanın Müslüman olduğu ve otomatik servisle cennete gideceği değildir. Bugünün politize edilmiş çarpık bakışı ve kavrayışıyla “kendini Müslüman ve diğerini cehennemlik” diye damgalayanların ne büyük günah işlediğini görmek için mürşitleri okumak yeter.

 

EY VATANIM GÜZEL KIRIM

Mayıs 21 2015Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

“Yıl 1944… 18 Mayıs gecesi saatler 23.00’ı vururken Kırım Tatarlarının evlerinin kapısı da vuruluyordu. Uyku şaşkını açılan kapılardan içeri silahlı askerler giriyordu. Evdekilere sadece on dakika veya onbeş dakika veriliyordu. Emir büyük yerdendi; Stalin emretmişti. ”

 

Haram-helal coğrafya olur mu?

Mayıs 7 2015Yorum Yapılmamış Kategori: Basında

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/yalcin-bayer_42/haram-helal-cografya-olur-mu_28937188

07.05.2015 Perşembe

TÜRKİYE’nin kritik bir döneme girdiğine inanan gazeteci-yazar Nevval Sevindi, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde gezip temaslar yaparak halkın nabzını tutuyor bir süredir.
Bazı gözlemlerinizi anlatır mısınız’ dedik.
Sevindi son olarak gittiği Hatay bölgesini anlatayım dedi:
Hatay’da ve civarında hâlâ hastanelerde öncelik İŞİD’li militanlara, Suriyelilere yoğun bakımda bile yer yok diye bakılmıyor diyor halk. Arapça bilen doktor isteyenlere de Arapça bilen doktor buluyor yetkililer. Arapça bilen doktor gelince bu kez Alevi olup olmadığını sorguluyor militanlar ve Alevi ise doktora izin vermiyorlar!
Sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamayan Türk vatandaşlarına karşılık Suriye’den gelenler ne vergi veriyor ne su-elektrik parası… Arapça plakalarla ortada gezip kaza yapıyorlar ve Türk Sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamayan Türk vatandaşlarına karşılık Suriye’den gelenler ne vergi veriyor ne su-elektrik parası… Arapça plakalarla ortada gezip kaza yapıyorlar ve Türk vatandaşı kaskodan bir kuruş alamıyor. Bir suç işlediklerinde hemen Suriye’ye kaçıyorlar. Tehdit edebiliyorlar, dolayısıyla insanlar korkuyor. Devlet onlardan yana diye düşünüyor. Kaçakçılık bittiği için tüm bu çeteler Türkiye’ye dağılmış durumdalar. Her yerde bir pimi çekilmiş bombamız var yani! Mültecilerin sayısını bile bilmeyen, kontrol edemeyen devlet yetkilileri ise sadece seyirci durumunda.
HARAM-HELAL YERLER

Sivas’ta hanımlarla da konuşuyorum.
Biri diyor ki:
“Ben Urfa’ya gitmek isterim Hz. İbrahim’in olduğu yer.”
Diğeri lafa giriyor:
“Ben de Ürgüp Göreme’yi görmek isterim.”
Diğerinden bir cevap: “Orası helal değil! Türkiye helal ve haram bölgelere ayrılmış. Dini mezheplere bölünmüş ve bu yaşama geçirilmeye çalışılıyor.”
Van’da Türkmenlerle karşılaşıyorum. Bütün Doğu’da ve Güneydoğu’da Türkmen aşiretleri var. Bitlis’te, Şırnak’ta, Muş’ta, Hakkâri’de var. Bu bölgeler Kürt bölgesi gibi gösteriliyor PKK ve HDP tarafından. Aslında oraları 1000 yıllık Türkmen bölgeleri… Baskı altında tutuluyorlar, kendilerine iş verilmiyor.
Korucuların çoğu da Türkmenlerden oluşuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KENT KÜLTÜRÜNÜ YOK ETTİLER

Mayıs 6 2015Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

Faust der ki romanda: “Herkesin önünden sıvışmayı sevdiği kapıları kırmaya cesaret et.”

 

TÜRK KÜLTÜRÜNÜN ÖNEMİ

Mayıs 6 2015Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

Ben  bir Türk kadınıyım. Geri çekilen Osmanlı topraklarından göçmen annem ve babam yeni Türkiye sınırları için savaşmış bir aileden.  Akdeniz adalarından Girit’te doğmuş anne babam,Midilli’de doğmuş büyümüş baba babam, Rumelinde doğmuş anneannem,Rodos adasında doğmuş babam. ben İzmir’de doğdum. Ege kıyılarındaki bu güzel kentte büyüdüm. Batı eğitimi veren okullarda okudum. Bu benim hayatımı hiç kısıtlamadı.

 

1915 Ermeni tehcirinin ana nedeni, 1912 Balkan Türk soykırımıdır

Nisan 29 2015Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

1912 Balkan Savaşı’nın 100. yıldönümüydü sessizce geldi geçti Balkanlar’da Sırplar, Rumlar ve Bulgarların ittifak yaparak Osmanlı’ya saldırdığı yıl. Balkanlar’da Türk soykırımının 100. yılı geçerken Ermeni propagandası 2015’de çığ gibi geliyor dedik. Balkan soykırımda yaklaşık 600 bin Türk ve Müslüman Rumeli ve Balkanlar’da katledildi. 900 bin Türk ve Müslüman ölümden kaçarak göç yollarına düştü. 500 yıldır yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kaldılar. Trakya, İstanbul ve Anadolu topraklarına sığındılar. Ünlü ‘Balkan muhacirleri’ işte onlardır. 1912’yi bilmeden ve anlamadan 1915 Ermeni olaylarını anlayamazsınız.

 

İNSAN ÖZGÜR MÜ?

Nisan 27 2015Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

İnsan özgür mü sorusu felsefi içeriğini kaybetmeden bugüne kadar gelmiştir. İnsan tek başına ve özgür sayılır mı, yoksa çok sıkı zincirlerle bağlı mı? Birini sevdiğin zaman onun tek başına erdemleri,güzelliği,çılgınlığı mı etkiler insanı, yoksa  statüsü, parası, bilgisi, ailesi, kariyeri mi?  Sadece ve sadece sevmek ve aşk mümkün mü? Tüm bu bağlardan kopuk, sadece iki insanın birbirine koşması söz konusu mu?Yoksa her şey bir yanılsama mı? Sadece zihnimizin bize oynadığı bir oyun mu? Önyargılarımız, inanışlarımız, kültürümüz aşkımızı unutmamızı söylerse unutabilirsek bu nasıl aşk? Kim içindir aşk toplum için mi, insan için mi? Mevlana’yı Tebrizli Şems’in peşine düşüren,ne kariyer ne şeyhlik düşündüren aşk olmadan Allah’a ulaşılacak saflık yaratılır mı?

İranlı kadın şair bunu güzel söyler: “ Bir diyardan diğer diyara/ ne zamana değin gitmeli/ yapamam,arayamam/ hep başka bir aşk,başka sevgili/ keşke biz o iki kırlangıç olsaydık/ ömür boyu yolculuk etseydik/ bir bahardan diğer bahara.”*

 

Kadınlar Deşifre Edin!Korkmayın!

Şubat 16 2015Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

TÜRKİYE’NİN CANI YANDI ÖZGECAN

“ellerimi bahçeye dikiyorum/ yeşereceğim, biliyorum,biliyorum,biliyorum/  ve kırlangıçlar mürekkepli parmaklarımın çukurunda / yumurtlayacaklardır. “*

Uzun yıllardır kadın ve şiddet gündemimizde. Türkiye’nin canı yandı Özgecan’la ve bardak taştı. Artık günlük hayatını  sürdüremeyen kadınlardan söz ediyoruz .

 

Sayfa 1 / 15412345...Sonraki »