YENİ YIL HOŞ GELDİN 2015

Aralık 25 2014Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

İster Ayaz Baba deyin,ister Anadolulu Noel Baba yeni yıl Türklerin kültüründe hep varolmuştur. Nevruz farklı bir takvimin yeni yılı olarak

kutlanmaya devam etmektedir.Neşeli Türk kültürünü yaşam düşmanı zihniyetin elinde esir etmeyeceğiz.

Ağacı kutsal bilen bin yıllık Türk kültürü onu kesmeye doyamayanlara karşı canı olan her şeyi savunmaya devam edecek.10615423_10152675173863432_2357118757392785295_n

GAZETECİ NEDEN AHLAKLI OLMAK ZORUNDADIR?

Aralık 20 2014Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

Mevlana  Mesnevi’sinin başında kamıştan yapılma ney gibi kalemden söz eder. Mevlevilik geleneğinde kalem insanın simgesidir. Anlatıcının kalemi, tıpkı Mevlana gibi Şems’ten feyz alır. “Ben” diye  tanımlanan kişi anlatıcı  dediğimiz, kalemin/ insanın hikayesidir.

Kamış kalemin mürekkebe batırılan ucuna kalemin dili denir.

Mürekkebin akışını kolaylaştırmak için uç ortasından uzunlamasına yarılır ve bu yüzden kaleme “çift dilli” denir. Uç aynı zamanda bir ayak olarak da düşünülür ve kalemin yürüdüğü söylenir. Belli bir açıyla yontulduğu için kaleme “aksak” denir ve “eğri büğrü basarak” yürüdüğü ifade edilir.

 

MEYDANLAR BİZİM KONUŞMAYIN*

Aralık 16 2014Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

Gezi parkında başlayan direniş hükümetin ham halat tavırları, RTE’nin kibirli anlayışsızlığı sayesinde tüm ülkeye yayıldı.

Bunun ağaçla ilgisi yok diyenler var ya, onlara sözüm bin yıllık Türk sözü:

Yaş kesen,baş keser!

 

TÜRKİYE CUMHURİYET’inin 91.YILI KUTLU OLSUN

Ekim 28 2014Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

“Ulus kendi vekillerini seçerken neden kıskanç olmalı sorusunun yanıtı şudur: Sayın Baylar, pek güzel bilirsiniz ki, padişahlarla yönetilmiş bir ülkelerde en korkulacak durum onların düşmanlarca satın alınmalarıdır. Meclislerle yönetilen ülkelerde de en yıkıcı durum, kimi milletvekillerinin, yabancılar adına ve çıkarına  çalınmış ve satın alınmış olmalarıdır. Millet meclisine kadar girebilmenin yollarını bulabilen yurt hayinlerine rastlamanın uzak olmayacağına, tarihin bu konudaki örnekleriyle inanmak  gereklidir. Bunun için ulus, vekillerini seçerken çok dikkatli ve kıskanç olmalıdır. “Atatürk67320_878269965530571_4850470406142901010_n

 

Kan ve Ateş Çemberinde

Ekim 8 2014Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

turkiye-yangin-yeri-kobani-protestolarinda-ortalik-karisti http://www.medyalens.com/kan-ve-ates-cemberi-nevval-sevindi-yazdi/

 

Yıllarca altı oyulan Türkiye’den eski okumalar

Ekim 5 2014Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

TAŞRALILIK TÜRKİYE’Yİ TESLİM ALACAK1992′de yayınlanan yazımda

 Tanımadıkları ırk, kültür, adet ya da bakış açılarıyla  karşılaştıklarında  insanların  tepkileri  farklı  farklıdır. Şaşkınlık ve merakla  hemen tanımak,öğrenmek isteyebilirler;küçümseyebilir ve doğal bir üstünlük  duygusuna kapılabilirler;iğrenebilir ve açıkça  nefret duyabilirler.

 

Kafa Karıştırma politikası

Eylül 10 20142 Yorum Kategori: Güncel

We Are One” diyen Amerikalı sanatçılar, aydınlar, siyasetçiler ve millet, bizim bölünmüşlüğümüzü gözümüze sokmak için yapılmış bir gösterinin parçası gibiydi. İlk siyah Amerikan Başkanı Obama’nın töreninde kurucu Abraham Lincoln’a övgüden başlayarak siyasi tarihlerinde önemli her an’ı, dönemi ve başkanı gocunmadan anabilen bir millet Amerikalılar.

 

Medya Sansürü Her Yanda

Eylül 1 2014Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

Medyanın  politik olarak büyük önemi vardır. Toplumun,olayları ve politikacıları izlemek için en fazla kullandığı araçlar gazete,radyo ve televizyonlar.  Tek adamla yönetilen Ortadoğu ülkelerinde  ve İran’da  bu konuda bir çok yasak vardır.İran’da çanak anten,video ve benzeri bir çok enformasyon aracı yasaklanmıştır. Diğerlerinde de muhalefet yasaktır. Medya biricik araç  despotizm için. Aynı medya ve internet gücü aynı zamanda muhalefetin aracı. Dünya ile yasak iletişimi kurmanın yolu.

Medya ile temel ekonomik,siyasal ve sosyal aktörler arasındaki ilişki, bir yandan anayasalar, yasalar ve yönetmelikler gibi resmi anlamada belirtilirken , öte yandan da  gayri resmi yapıdaki ,ama tarihsel süreç içersinde resmi olanlar kadar kurumlaşmış,biçimlenmiş değer yargılarıyla da şekillendirilmektedir.

sansur1  

Şiddet her yerde

Ağustos 29 2014Yorum Yapılmamış Kategori: Güncel

untitledŞiddet sadece öldürme,vurma,kırma eylemi de değildir.Varolan tüm değerleri  yok etme,yaralama ve psikolojik saldırıdır ayni zamanda.Yeni eğlence kültürümüz şiddet.Sosyal medyadan hayatın her alanında şiddet.

 

Daha fazla özgürlük

Ağustos 27 2014bir Yorum Kategori: Güncel

Roosvelt der ki:”Karşımızda kapkara bir tablo olursa, başka hiç bir tona yer olmazsa alçakları diğerlerinden ayırt etmek de mümkün olmaz.Böyle bir tablo sonunda ahlaki renk körlüğüne neden olur.İnsanlar sonunda ne saldırının haklılığına inanabilirler ne de saldırıya uğruyan adamın dürüstlüğüne;suça olduğu kadar suçlamaya da kuşkuyla bakarlar.O zaman onlar da infial yaratmak da çoşku yaratmak da imkansız hale gelir.Halkın karamsarlıkla bir ruh haline gelmesi tüm alçakların umuda, dürüst insanların da çaresizliğe kapılmasına neden olur.”

 

Sayfa 1 / 15312345...Sonraki »